• Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno
  • Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno

Kako Vam možemo pomoći?

Edukativna akcija, mala škola etnologije i promocija velikog kataloga izložbe Sv. Vlaho

14.5.2015.

Povodom Europske noći muzeja 16. svibnja i Međunarodnog dana muzeja 18. svibnja, Dubrovački su muzeji pripremili bogati program, koji je započeo prošli tjedan edukativnom akcijom na temu održivosti, a uključuje brojne edukativne radionice u prostorima Muzeja i na terenu te promociju velikog kataloga izložbe „Sveti Vlaho u povijesti i sadašnjosti“.

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana muzeja  je „Muzeji za održivo društvo“  čime se želi ukazati na mogućnosti implementacije baštinskog iskustva održivosti u socijalno okruženje. Cilj ovog programa je  uključiti ustanove u život zajednice, izaći iz institucionalnih i fizičkih okvira djelovanja te predstaviti muzeje kao mjesta alternativne edukacije.

Tako je u tvrđavi Revelin je održano nekoliko predavanja za učenike 6. do 8. razreda dubrovačkih osnovnih škola na temu „Tri i pol stoljeća duge priče o Dubrovčanima i Osmanlijama: Kako smo se održali?“, na kojima je voditeljica Pedagoškog odjela Dubrovačkih muzeja Aleksandra Piteša Orešković govorila o dubrovačkim poklisarima i njihovoj ulozi u Republici. Istovremeno su  učenici nižih razreda osnovne škole u Pomorskom muzeju od kustosa Điva Bašića učili o kompasu kao „održitelju života i određivaču smjera“ te, uz pomoć preparatora Željka Ćatića, izrađivali vlastiti jednostavni kompas.

„Glagoljski natpis – održivost kulturnog dobra putem edukacije“ naziv je radionice koja je uključivala obilazak  crkve sv. Đurđa u Petrači, gdje je pronađen župski glagoljski natpis te izradu njegove replike uz stručnu pomoć i predavanje „Arheološka baština Župe dubrovačke“ kustosa dr. sc. Domagoja Perkića.

Na samu Europsku noć muzeja, 16. svibnja, bit će održana mala škola etnologije s ciljem upoznavanja baštine „in situ“.  Voditelji programa namijenjenog plesačima B sekcije Folklornog ansambla Linđo su kustosi Lana Milošević Đerek i Ivica Kipre, a partneri Folklorni ansambl Linđo s ravnateljicom Josipom Tabak te Zavičajni muzej Konavala s voditeljicom Marinom Desin.

Na terenu će, pored kustosa – etnologa, djeca imati priliku učiti i od lokalnih nositelja tradicije. U sklopu radionice je planiran obilazak Zavičajnog muzeja u Čilipima, Mlinice Đivanović  i stupe u Ljutoj,  Konavoske kuće i etno zbirke obitelji Bokarica, te utvrde Soko grad u Dunavama. Pored toga, kao poklon lokalnoj zajednici, u Čilipima će u 10 sati Linđovci izvesti  jednu svoju koreografiju, dok će drugu izvesti domaćini, Dječja plesna skupina KUD-a Čilipi.

Obilježavanje Međunarodnog dana muzeja završava predstavljanjem velikog kataloga izložbe „Sveti Vlaho u povijesti i sadašnjosti“, koje će se održati u Kneževu dvoru u ponedjeljak, 18. svibnja u 11 sati. Riječ je o doista vrijednom izdanju, koje na 536 stranica, sa preko 450 fotografija i ilustracija u boji te s katalogom u kojem je detaljno obrađeno čak 297 predmeta predstavljenih na izložbi, prvi puta sveobuhvatno obrađuje temu stoljetnog dubrovačkog svetog zaštitnika i simbola Grada. Na katalogu je surađivalo 16 autora, među kojima i vanjski suradnici, mahom ugledni znanstvenici, vrsni poznavatelji dubrovačke baštine, a predstavit će ga akademik Radoslav Tomić, mr. sc. Maja Nodari, dr. sc. Vinicije Lupis i ravnateljica Dubrovačkih muzeja Pavica Vilać.

Postanite naš korisnik!

Budite u tijeku s događanjima i novostima u muzeju.