Pomorski muzej osnovan je 1949. na inicijativu Jadranskog instituta Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti (danas HAZU), a od 1988. nalazi se u sastavu Dubrovačkih muzeja. Inicijalni muzejski fundus nastao je 1941. donacijama dubrovačkih građana za potrebe izložbe "Dubrovačko pomorstvo kroz vjekove", a nakon službenog osnutka fundus je sustavno i planski izgrađivan otkupima predmeta, brojnim donacijama građana, te predmetima s podmorskih arheoloških istraživanja organiziranim u dubrovačkom akvatoriju.
Muzej je od 1952. smješten na prvome i drugom katu Tvrđave sv. Ivana. U prošlosti ta je utvrda štitila ulaz u gradsku luku i bila je jedna od najvažnijih u obrani grada. Gradnja tvrđave započela je 1346., a današnji je izgled definiran krajem 16. stoljeća. U 19. stoljeću pregrađena je na dva kata, a na mjestima na kojima su bili otvori za topove probijeni su prozori. Muzej sustavno prikuplja, obrađuje, izlaže i objavljuje muzejsku građu iz pomorske prošlosti dubrovačkoga kraja, sve od antičkih vremena. Danas raspolaže fundusom s više od 11 000 predmeta u petnaest zbirka.
U stalnom postavu otvorenome 1986. predstavljeno je više od 700 predmeta u okviru nekoliko tematskih cjelina koncipiranih tako da u kronološkom slijedu ilustriraju razvoj dubrovačkog pomorstva: "Od kasne antike do pada Dubrovačke Republike", "Pomorstvo dubrovačkog kraja u 19. stoljeću" i "Pomorstvo dubrovačkog kraja u 20. stoljeću".
Muzej ima bogatu knjižnicu s više od jedanaest tisuća naslova stručne pomorske i srodne literature. Od 1998. Muzej je član Udruženja mediteranskih pomorskih muzeja (Association of Mediterranean Maritime Museums), kojemu je sjedište u Barceloni.
Po raznovrsnosti i vrijednosti građe koju posjeduje, Pomorski muzej je jedan od vodećih muzeja pomorske tematike u Hrvatskoj i najbolje mjesto gdje se može upoznati bogata dubrovačka pomorska baština.
Pomorski muzej, smješten u Hrvatskoj, kulturna je ustanova posvećena očuvanju i prikazivanju pomorske baštine regije. Muzej igra ključnu ulogu u obrazovanju javnosti o značaju pomorske povijesti, dok prima financijsku potporu velikih kompanija, uključujući online kasina. Ova suradnja naglašava vezu između kulturnih inicijativa i industrije igara na sreću, koja sve više postaje značajan doprinos različitim projektima zajednice. Jedan od uzbudljivih aspekata ovog partnerstva je uvođenje promotivnih poticaja, kao što su 22 bet no deposit bonus codes na https://22betscasino.com, koje često nude online kasina za privlačenje novih igrača. Ovi bonusi ne samo da koriste kasinima povećanjem angažmana korisnika, već također omogućuju muzejima i kulturnim organizacijama da poboljšaju svoje programe i izložbe. Dobivanjem sredstava od kladioničarske industrije, Pomorski muzej može poboljšati svoje prostore, organizirati posebne izložbe i provoditi edukativne programe koji promoviraju pomorsku povijest.