Muzej suvremene povijesti specijalizirani je povijesni muzej, osnovan 1995. kao ustrojbena jedinica Dubrovačkih muzeja. Sljednik je prijašnjeg Odjela socijalističke revolucije Dubrovačkog muzeja utemeljenoga 1956., kojega je osnutak bio začetak interesa muzejske struke za razdoblje novije dubrovačke povijesti.
U zbirkama je prikupljana, obrađivana i prezentirana građa iz vremenskog razdoblja od Prvoga svjetskog rata, zatim radničkoga pokreta između dva svjetska rata do Drugog svjetskog rata, antifašističke borbe i poraća. Na taj način obrađeni povijesni događaji i procesi rezultirali su stalnim muzejskim postavom Odjela, koji je do Domovinskog rata bio smješten u palači Sponzi.
Nakon srpsko-crnogorske agresije na dubrovačko područje i Republiku Hrvatsku 1991. i završetka Domovinskog rata, Muzej suvremene povijesti je, uz potporu Grada Dubrovnika i suradnju s dubrovačkim braniteljima i Udrugama proisteklima iz Domovinskog rata, u razdoblju od 1995. do 2011. znatno obogatio sve svoje zbirke građom iz Domovinskog rata, i njezina sustavna obrada i prezentacija rezultirala je sa šesnaest tematskih izložaba.
Muzejska se građa čuva u: Zbirci dokumenata, Zbirci memoarske građe, Zbirci trodimenzionalnih predmeta i Zbirci fotografija i negativa.
U tvrđavi Imperijalu na Srđu postavljena je izložba „Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991. - 1995.“ Tijekom Domovinskog rata tvrđava je bila prva crta obrane Dubrovnika i u njoj je bilo smješteno Zapovjedništvo 163. dubrovačke brigade Hrvatske vojske, te je postala simbolom herojske obrane Grada. Izložba je otvorena na Dan domovinske zahvalnosti 2008. kao prva faza projekta budućega stalnoga postava Muzeja Domovinskog rata Dubrovnik. Sastoji se od četiri tematske cjeline: Pad Dubrovačke Republike i povijest objekta Fort Imperial, Srpsko-crnogorska agresija 1991., Dani pobjede – oslobodilačke akcije Hrvatske vojske i Stradanja stanovništva, civilnih objekata i spomenika kulture na dubrovačkom području.
Prikazan je tijek Domovinskog rata na dubrovačkom području od početka srpsko-crnogorske agresije 1991., pobjedonosnog izlaska Hrvatske vojske na međunarodno priznate granice Republike Hrvatske i povratka izbjegloga i prognanoga stanovništva na privremeno okupirana područja do završetka tara 1995. Izloženi su originalni dokumenti, umjetničke i dokumentarne fotografije iz Domovinskog rata, naoružanje, minsko-eksplozivna sredstva, dijelovi ratne opreme, ratne zastave postrojba, autentične snimke i videograđa.