Preko 3000 predmeta Numizmatičke zbirke čini kovani novac Austro-Ugarske Monarhije, Kraljevstva SHS, Kraljevine Jugoslavije, NDH, DFJ, FNRJ i SFRJ. Bogata numizmatička baština Dubrovačke Republike obuhvaća više od 1900 inventariziranih predmeta. Zastupljene su sve vrste kovanoga bakrenog i srebrnog novca što su bili u upotrebi na području Republike, vremenski gledano, od najstarijih primjeraka, kovanih u 14. stoljeću, do tehnički dotjeranijih komada veće nominalne vrijednosti, što ih je dubrovačka kovnica izdala pred sam prestanak svojega rada (1803.).
Uz novac i pribor za njegovu izradbu (kalupi i punce), u Numizmatičkoj zbirci čuvaju se i predmeti koji dokumentiraju razrađeni sustav mjera što ga je, poput drugih razvijenih trgovačkih središta, imao i Dubrovnik, a među kojima su osobito zanimljivi kompleti tezulja i utega za mjerenje težine plemenitih kovina i novca.
Umjetnost medaljarstva uhvatila je u renesansi duboke korijene u Dubrovniku, pa su se medalje izrađivale u spomen na neki događaj, na neku uglednu osobu ili kao znak priznanja pojedincima od strane vlasti. Medalje su naručivale i različite ustanove, a često i pojedinci. Većina poznatih medalja, kovanih u Dubrovniku ili po narudžbi Dubrovčana, zastupljena je u ovoj zbirci – originalnim primjerkom ili, rjeđe, kopijom.
Posebnu vrijednost ovoj zbirci daju sačuvani pečatnjaci iz vremena Dubrovačke Republike, među kojima se po značenju ističe skupina državnih pečatnjaka, u vremenskom rasponu od 15. do 18. stoljeća. Privatni pečatnjaci istaknutih vlasteoskih rodova iz 18. i 19. stoljeća imaju osobitu vrijednost za poznavanje grbova dubrovačke vlastele.
Najljepši i najvrjedniji primjerci ove zbirke izloženi su u stalnom postavu.