• Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno
  • Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno

Kako Vam možemo pomoći?

Stručna vodstva kroz izložbe Dubrovačkih muzeja

2.4.2025.

Povodom zatvaranja izložbi „Pogled kroz Portret Marije Ghetaldi-Gondola“ i „Toge, damast i vlast – povijesni tekstil i službena odora Dubrovačke Republike iz fundusa Kulturno-povijesnog muzeja“ koje se u Kneževu dvoru mogu pogledati do kraja ovog tjedna, autorice Lucija Vuković i Viktorija Žuvela održat će stručna vodstva u petak, 4. travnja 2025. s početkom u 17 sati. Najprije će se održati vodstvo kroz izložbu „Pogled kroz Portret Marije Ghetaldi-Gondola“, a potom  u 17.30 sati vodstvo kroz izložbu „Toge, damast i vlast“. Predviđeno trajanje svakog vodstva je 30 minuta.

Portret Marije Ghetaldi-GondolaCarmela Reggia, nastao oko 1812. godine, dio je stalnog postava u Glazbenoj dvorani Kulturno-povijesnog muzeja Dubrovačkih muzeja u Kneževu dvoru. Konzervatorsko-restauratorski radovi na slici, zahvaljujući nizu nedestruktivnih metoda, otkrili su da se ispod Portreta Marije Ghetaldi-Gondola nalazi drugi ženski portret. Rijedak pronalazak bio je povod za raspletanje neobične priče o dvjema ženama i jednoj obitelji te je uputio na pripadnost zaokruženoj cjelini portreta s kraja 18. stoljeća iz Zbirke slikarstva. Komparacijom s ostalim poznatim djelima, približen je portretni opus austrijskog slikara Franza Xavera Spana koji je autor portreta Sigismunda-Dominika (Šiška) Gondole, njegove supruge Frane te posvojenog nećaka Frana-Augustina Ghetaldi-Gondole. Tijekom vodstva, autorica izložbe Lucija Vuković ponudit će mogući odgovor na otvoreno pitanje zašto se Marija Ghetaldi-Gondola, supruga Frana-Augustina, dala portretirati preko Spanovog prikaza Frane Gondole.

Izložba „Toge, damast i vlast“ predstavlja kolekciju službenih državnih odora – toga Dubrovačke Republike, a uzimajući u obzir raritetnost tekstila iz ranijih razdoblja, one su jedinstven primjer ovakvog tipa odjeće u Hrvatskoj. Službene državne odore daju jasan i prepoznatljiv prikaz patricijske vladajuće elite Dubrovačke Republike.Stil i dekorativnost njihovih tkanina i slučajnom promatraču trebali su jasno predočiti političku funkciju i ulogu unutar dobro organiziranoga državnog sustava. Uz povijesni tekstil iz fundusa Dubrovačkih muzeja, na izložbi je prikazano i vrijedno liturgijsko ruho posuđeno iz Zborne crkve sv. Vlaha te crkve Gospe od Šunja na Lopudu, a koje se po tipologiji dekora i konstrukciji tkanina pripisuju venecijanskim svilarskim radionicama u kojima su se izrađivale i kneževske toge. Na izložbi je predstavljena i građa posuđena iz Državnog arhiva u Dubrovniku, odabrani crteži iz ,,Albuma di Ragusa“ Frana Petra Martecchinija koji se dovode u vezu s ceremonijalnim odorama. Kroz vodstvo izložbom još jednom imate priliku vidjeti ljepotu svile kneževske toge, a autorica Viktorija Žuvela odgovorit će na pitanja o stilu i uzorima ceremonijalnog, službenog odijevanja, togi kao najvažnijem obilježju aristokracije, specifičnom uzorku i kroju kneževe toge, materijalima od kojih su se krojile te radionicama koje su ih izrađivale.

 

Postanite naš korisnik!

Budite u tijeku s događanjima i novostima u muzeju.