U sklopu međunarodne znanstvene i umjetničke konferencije SORGO 290, koja se u Dubrovniku održava do 10. studenoga 2024., povodom obilježavanja 290. obljetnice rođenja dubrovačkog plemića, diplomata i skladatelja Luke Antunova Sorga [Sorkočevića], u subotu, 9. studenoga 2024. u Kneževu dvoru pijanistica i fortepijanistica Ivana Jelača, umjetnička voditeljica udruge Sve ostalo je glazba, doktorantica pri Orpheus Institutu u Belgiji i dugogodišnja suradnica Dubrovačkih muzeja, održala je izvedbeno predavanje na temu ozvukovljavanja repertoara obitelji Sorgo.
Kako konferencija okuplja više od četrdeset domaćih i stranih znanstvenika i stručnjaka iz sedam zemalja koji u interdisciplinarnom dijalogu rekonstruiraju zaboravljene kulturno-povijesne, glazbene i obrazovne veze između Dubrovačke Republike i srednjoeuropskih, sredozemnih i hrvatskih zemalja u razdoblju prosvjetiteljstva, Ivana Jelača posebno je za ovu priliku okupila međunarodni komorni ansambl. Sopranistica Marija Lešaja, flautistica Vera Plosila te klarinetist Sebastijan Sarapa svojim su povijesno informiranim interpretacijama, uz Ivanu Jelaču koja je svirala na restauriranom Walterovom fortepijanu iz Kneževa dvora, okupljenima približili specifične formate salona osamnaestog i devetnaestog stoljeća, njihovu ulogu u širem društvenom i kulturološkom kontekstu, povijesne glazbene instrumente te mnogostruke veze dubrovačke vlastele s onodobnim domaćim i europskim kulturnim krugovima.
Izbor repertoara temeljen je na sačuvanim arhivskim zbirkama Jelene Pozza Sorgo (1784.-1865.), koja se smatra jednom od prvih hrvatskih skladateljica, a koju su mnogi suvremenici hvalili spominjući njezino umijeće sviranja klavira.
Projekt Druga strana povijesti tako je dobio novo izdanje kao rezultat znanstveno - umjetničkih istraživanja, a realizirao se u partnerstvu udruge Sve ostalo je glazba i Dubrovačkih muzeja, uz potporu Grada Dubrovnika kroz program Večeri u Dvoru te u sklopu Godine UNESCO-ve svjetske baštine u Gradu Dubrovniku.
Foto: Petra Crnjac i Vanja Mihajlov