U sklopu proslave Godine UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku u četvrtak, 24. listopada 2024. u OŠ Montovjerna predstavljena je edukativna publikacija za djecu „Od Ruha do ruha, tradicijska odjeća i nakit otoka Mljeta, Dubrovačkog primorja, Župe dubrovačke i Konavala u radovima učenika OŠ Montovjerna“, autorice Hajdi Hajdić Vićan. Publikacija čiji je nakladnik OŠ Montovjerna i ravnateljica Lucija Vujica, nastala je u sklopu istoimenog projekta u kome je kao partner sudjelovao Etnografski muzej Dubrovačkih muzeja.
Na inicijativu autorice Hajdi Hajdić Vićan te uz potporu i suradnju voditelja Etnografskog muzeja višeg kustosa Ivice Kipre, te uz stručnu suradnju viših kustosica Branke Hajdić i Barbare Margaretić, održano je više edukativnih izlaganja za učenike 6. b razreda. Na djeci slikovit i zanimljiv način, predstavljena je bogata etnografska materijalna i nematerijalna baština našega kraja, nakon čega su djeca uz pomoć učiteljice likovne kulture Antonie Muhoberac Kesovija izradili crteže i likovne priloge za publikaciju, unoseći tako u nju vlastitu kreativnost, ali i spoznaje koje su stekli kroz izlaganja. Na projektu su sudjelovali i učiteljica hrvatskog jezika Danijela Bubalo, učiteljica geografije Jasminka Nikolić i vjeroučiteljica Jelica Gjenero, te Ilona Hajdić, dok je za grafičko oblikovanje zaslužan Marko Giljača.
Na predstavljanju publikacije viši kustos Ivica Kipre istaknuo je važnost cjelokupnog pristupa baštini budući da se kroz publikaciju na određeni način afirmiraju različita nematerijalna kulturna dobra, kako ona zaštićena na nacionalnoj listi nematerijalnih kulturnih dobara kao što su umijeće izrade konavoskog veza i dubrovački govor, te Festa svetoga Vlaha zaštićena na UNESCO-ovoj listi svjetske nematerijalne baštine. Također je naglasio važnost tradicije kao sustava koji prenosi vrijednosti i prakse iz prošlosti, ali ugrađuje u sebe i pojedine suvremene koncepte te time ostaje uvijek svježa i otvorena za nove kreativne procese. Viša kustosica Branka Hajdić iznijela je čitav niz povijesnih činjenica o razvoju mljetskog tradicijskog odijela kao i oglavlja, te upozorila na okolnosti u kojima opstaju, nestaju ili se mijenjaju pojedini elementi tradicijskog ruha. Viša kustosica Barbara Margaretić naglasila je ulogu djece u procesu očuvanja i razumijevanja tradicijske kulture te se referirala i na održanu izložbu „Čarolija tekstila – Tradicijsko ruho iz fundusa Etnografskog muzeja“ kroz koju su djeca tijekom održanih izlaganja, uz izloške u stalnom postavu, mogla vidjeti razlike i sličnosti pojedinih primjeraka tradicijskog ruha u kontekstu šire društveno-kulturne slike.
OŠ Montovjerna, zahvaljujući ponajviše entuzijazmu učiteljice Hajdi Hajdić Vićan, dobila je jedinstvenu publikaciju koja je nastala kao izraz dječjeg angažmana i kreativnosti te je namijenjena svoj drugoj djeci koja će podjednako pokazati interes za očuvanje naše baštine. Projekt je podržalo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske.