Izložba je ostvarena u suradnji s Etnografskim muzejom Zagreb.
Izložbom predstavljen božićni nakit fundusa Etnografskog muzeja potječe s kraja 19. i iz 20. stoljeća, a prezentirane su njegove vrste, kao i načini izrade te ukrašavanja njime. Pritom je obrađen i izostanak ovakvih praksi u pojedinim periodima i krajevima Hrvatske. Predstavljeni su ukrasi izrađeni različitim materijalima i tehnikama, a podijeljeni su u dvije velike skupine, onu nakita izrađenog kod kuće za osobne potrebe i onog serijski izrađenog namijenjenog prodaji.
Kao i sve druge tradicije i običaji i načini proslavljanja Božića u stalnoj su mijeni, pa se tako protokom vremena mijenja i božićni nakit. Ova mijena uvjetovana je različitošću dostupnih materijala i tehnika izrade dok stil, mjesto te način izrade odražavaju duh i ukus vremena u kojem su nastali, ali i socioekonomske prilike.
Izložbom se tematizira i božićno zelenilo te posebice božićno drvce s različitim značenjima koja su mu pridavana kroz povijest. Postav izložbe potiče pitanje starosti tradicija kakve danas poznajemo.
Autorica izložbe: Danijela Križanec – Beganović
Stručna suradnica: dr. sc. Arijana Koprčina
Autorica likovnog postava: Nikolina Jelavić Mitrović
Koordinatorica dubrovačke izložbe: Barbara Margaretić